ROYAL WESTERN
INDIA TURF CLUB, LTD.
PUNE MEETING 2023, SIXTH DAY, SATURDAY, 16TH, SEPTEMBER, 2023.
1. THE STAR OF GIBRALTAR PLATE (Class V; H'cap, Indian Horses, 5 years old and over, rated 4 to 30)
(About) 1400 Metres. Time: 02:30 P.M. Race no: 73
------------------------------------------------------------------------------------------
1. HELA 62 ( 30) |P. Shinde -5 |434|A| 4|- |-
2. RISING BRAVE 60 ( 26) |Shahrukh Khan |517|A| 9|- |EB
3. ESFIR 56.5 ( 19) |Vishal N. Bunde |451|A| 7|- |-
4. MYRCELLA 56.5 ( 19) |T. S. Jodha |424|A| 8|- |-
5. BETWEEN FRIENDS 55 ( 16) |Haridas Gore -3.5 |446|A| 6|- |RDB
6. ANOUSHKA 54.5 ( 15) |S. Saqlain |459|A| 2|- |DRB
7. COME BACK PLEASE 54.5 ( 15) |S. G. Prasad |435|A| 3|BFBS |-
8. SPIRITUAL ROCK 52 ( 10) |Dashrath Singh |486|A| 5|- |RDB
9. SILVER STEPS 51.5 ( 9) |H. Zeeshan |507|A| 1|- |-
10. DAGGER'S STRIKE 49 ( 4) |M. S. Deora -1.5 |476|A|10|- |EB
------------------------------------------------------------------------------------------
Chg.Equip.:SILVER STEPS BLK ON
2. THE CAMBRIDGE PLATE (Class IV; H'cap, Indian Horses rated 20 to 46) (0 to 19 eligible)
(About) 1200 Metres. Time: 03:00 P.M. Race no: 74
------------------------------------------------------------------------------------------
1. DILBAR 62 ( 46) |Haridas Gore -3.5 |499|A| 6|- |-
2. SOVEREIGN GREY 60 ( 42) |P. Trevor |537|A| 8|- |-
3. NEW DIMENSION 59 ( 40) |Yash Narredu |433|A| 7|BHWH |-
4. PHENOM 59 ( 40) |Prashant P. Dhebe |450|A|10|- |BB
5. MISS AMERICAN PIE 58.5 ( 39) |N. S. Parmar |432|A| 9|BHRWH |EB
6. LIAM 57 ( 36) |S. Mosin |443|A| 5|BFHH |RDB
7. MILLI 56 ( 34) |A. K. Aniket -3.5 |435|A| 4|- |EB
8. SUPERIMPOSE 56 ( 34) |Dashrath Singh |480|A| 2|- |CB
9. MOJO 55.5 ( 33) |Amyn Merchant |400|A| 3|BFBS |-
10. FLASHING FAMOUS 53.5 ( 29) |S. G. Prasad |463|A|12|- |-
11. TESS 52 ( 26) |N. Bhosale -5 |422|A|13|- |AB
12. UNTITLED 51 ( 24) |A. S. Peter -1.5 |478|A|11|- |HB
13. MOONLIGHT KISS 50 ( 22) |Mustakim Alam -1.5 | - |A| 1|- |DRB
------------------------------------------------------------------------------------------
3. THE EXCELLENT TROPHY (Class I; H'cap, Horses rated 80 and upward) (60 to 79 eligible)
(About) 1200 Metres. Time: 03:30 P.M. Race no: 75
------------------------------------------------------------------------------------------
1. JOAQUIN 61 (108) |T. S. Jodha |506|A| 5|- |-
2. THE PROTECTOR 55.5 ( 97) |S. Saqlain |521|A| 3|- |DRB
3. SON OF A GUN 54 ( 94) |A. K. Aniket -3.5 |463|A| 2|BFBS |TD
4. SKY FALL 51 ( 88) |Neeraj Rawal |471|A| 4|- |-
5. GAZINO 50 ( 86) |H. Zeeshan |450|A| 7|- |CB
6. BABY BAZOOKA 49 ( 78) |Haridas Gore -3.5 |447|A| 1|- |-
7. CELLINI 49 ( 79) |P. Shinde -5 |494|A| 6|- |DRB
------------------------------------------------------------------------------------------
Chg.Equip.:GAZINO BLK ON
# Weights lowered by 2kg.
4. PARIMATCH PUNE CITY GOLD CUP (Terms, Horses, 3 years old and over)
(About) 1600 Metres. Time: 04:00 P.M. Race no: 76
Foreign Jockeys Eligible
------------------------------------------------------------------------------------------
1. NORTHERN LIGHTS 59 (119) |P. S. Chouhan |521|A| 2|BFRT |DRB
2. MOJITO 57 (100) |N. S. Parmar |436|A| 6|- |CIT
3. COUNT OF SAVOY 54.5 (106) |Yash Narredu |438|A| 5|- |EB
4. FOREST FLAME 53.5 (116) |P. Trevor |482|A| 4|- |-
5. PRIDE'S ANGEL 51 ( 80) |Mustakim Alam |474|A| 3|- |-
6. SUCCESSOR 49.5 ( 97) |Neeraj Rawal |495|A| 1|- |-
------------------------------------------------------------------------------------------
* Weights raised by 1kg.
5. THE FOURTH ESTATE TROPHY (Terms, Maiden Indian Horses, 3 years old only)
(About) 2000 Metres. Time: 04:30 P.M. Race no: 77
------------------------------------------------------------------------------------------
1. ALEXANDROS 56 ( 29) |Neeraj Rawal |455|A|12|- |AB
2. AXIS 56 ( 27) |K. Nazil |443|A|11|HB |-
3. BUGATTI 56 ( 30) |P. S. Chouhan |450|A| 7|BFRT |-
4. EATON SQUARE 56 ( 27) |Yash Narredu |443|A| 5|- |CB
5. EXUMA 56 ( 33) |N. S. Parmar |481|A| 4|- |-
6. RISING POWER 56 ( 29) |A. K. Aniket |426|A| 1|- |-
7. WILD HAMMER 56 ( 27) |M. S. Deora |466|A|10|BHHH |-
8. YARMOUTH 56 ( 30) |A. S. Peter |509|A| 3|- |-
9. YAWAR 56 ( 27) |Mustakim Alam |461|A| 9|- |BB
10. CAPUCINE 54.5 ( 24) |P. Trevor |499|A| 2|- |-
11. TRANSCEND 54.5 ( 34) |C. S. Jodha |487|A| 8|- |-
12. UZI 54.5 ( 26) |H. Zeeshan |466|A| 6|- |-
------------------------------------------------------------------------------------------
Chg.Equip.:ALEXANDROS HOOD, EP ON
Chg.Equip.:AXIS BLK ON
Chg.Equip.:EATON SQUARE BLK, HOOD ON
Chg.Equip.:WILD HAMMER BLK ON
Chg.Equip.:YAWAR BLK ON
6. THE JACK FROST PLATE (Class III; H'cap, Indian Horses rated 40 to 66) (20 to 39 eligible)
(About) 1400 Metres. Time: 05:00 P.M. Race no: 78
------------------------------------------------------------------------------------------
1. JUDY BLUE EYES 60 ( 62) |H. Zeeshan |482|A|13|- |CB
2. FLYING SCOTSMAN 59 ( 60) |S. A. Amit |469|A|12|- |-
3. MAJESTIC WARRIOR 57.5 ( 57) |Mustakim Alam -1.5 |475|A| 7|- |HB
4. RAMBLER 57.5 ( 57) |T. S. Jodha |456|A| 1|- |-
5. STAR LAP 56.5 ( 55) |R. Shelar |480|A| 6|BFEBP |RB
6. FORTUNE TELLER 55 ( 52) |S. Saqlain |442|A|10|BFBS |-
7. LIT 54 ( 50) |Prashant P. Dhebe |450|A| 3|BFBS |-
8. MOONSHOT 53 ( 48) |N. S. Parmar |508|A| 8|BHOHH |-
9. ENLIGHTENED 52.5 ( 47) |P. Shinde -5 |462|A| 2|- |RDB
10. SAN SALVATORE 52.5 ( 47) |Haridas Gore -3.5 |485|A| 5|BFBS |-
11. BELLAGIO 51.5 ( 45) |A. S. Peter -1.5 |448|A|11|- |RB
12. PYRRHUS 51.5 ( 45) |Neeraj Rawal |495|A| 9|BFHH |EB
13. COMMANDMENT 50 ( 42) |Vishal N. Bunde |477|A| 4|- |EB
------------------------------------------------------------------------------------------
BELLAGIO (late) LADY DYNAMITE
Bits Used:
- :Snaffle
AB :Apple Bit
BB :Basket Bit
CB :Chifney Bit
CIT :Citation Bit
DRB :Dexter Ring Bit
EB :Egg Butt Bit
HB :Hanging Bit
RB :Rubber Bit
RDB :Rubber D Bit
TD :Tongue Depressor
JACKPOT POOL RACES: 2,3,4,5,6
TREBLE POOL RACES: 3,4,5
TANALA POOL RACES: ALL RACES
SUPER JACKPOT POOL RACES: 1,2,3,4,5,6
RAILS WILL BE ANNOUNCED ONE HOUR BEFORE THE START OF THE FIRST RACE.
Pune: Thursday, 14th September, 2023.